reklama

Túlačky peruánskou metropolou

Už vás niekedy vytočila dopravná situácia na slovenských cestách? Stavím sa, že ste ešte neboli v Lime.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Peruánska metropola je dynamické, hlučné a nikdy neoddychujúce mesto. Lima vás na privítanie pohltí, prevalcuje, vyžmýka, absorbuje, požuje a vypľuje. Právom si zaslúži prívlastok “mesto kontrastov”. Ak ňou prechádzate iba na krátko, stihnete si prezrieť a odfotografovať najvyhľadávanejšie turistické miesta a historické pamiatky. Ak sa jej však chcete dostať pod kožu a precítiť jej atmosféru, treba v nej zotrvať dlhšie. Vlastne – čím dlhšie sa v nej zdržíte, tým väčšmi objavujete jej nekonečnú rozmanitosť a rôznorodosť. Vysokánske hotely s palmami na jednej strane, chudobné chatrče z vlnitého plechu na strane druhej. Šum mora, pláž a osviežujúce vlny, ale i všadeprítomný smog, pre ktorý slnko na oblohe vlastne takmer nikdy nevidíte, iba ho tušíte. A najmä ľudia. Ľudia v oblekoch i v ošúchaných nohaviciach, chudobní i bohatí, tmaví, čiernookí, ale aj turisti zo všetkých kútov sveta. Ľudia usmievaví i takí, čo vám stihnú “vybieliť” vrecká či ruksak na chrbe bez toho, že by ste si to všimli. Ľudia náhliaci sa ulicami, ľudia v autobusoch, ľudia na trhoviskách, ľudia všade okolo vás.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Peruánske slnko večne skrýva svoju tvár za závojom smogu.
Peruánske slnko večne skrýva svoju tvár za závojom smogu. (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)

Aj my sme si povedali, že si chceme s Limou “potykať” a vybrali sme sa do terénu. Bez dychu sme sledovali rozmanitý pulzujúci mnohokultúrny dav, ktorý sa valil ulicami ako mohutná rieka, pretekal nimi v jednotnom smere a z času na čas sa prelial na opačnú stranu cesty. Nechali sme sa tým prúdom voľne unášať po najbližší kruhový objazd. Tam sme sa zastavili a neveriacky sme krútili hlavami nad peruánskym dopravným systémom. Ten je celosvetovo známy ako veľmi chaotický. Čo to v skutočnosti znamená, však našinec pochopí, až keď ho zažije na vlastnej koži. Pre Európana je podstatné čo najskôr zabudnúť na všetky civilizované pravidlá cestnej premávky. Ak na semafore svieti zelená, v Lime to ani zďaleka neznamená, že možno vkročiť na priechod pre chodcov. Z cesty vás veľmi rýchlo vytrúbia – jediné rešpektované dopravné pravidlo je totiž pravidlo silnejšieho klaksóna. V Peru vlastne trúbia všetci a na všetkých. Trúbia taxikári, trúbia vodiči áut, trúbia autobusári. Trúbia, ak zapadnú v zápche na križovatke, ale trúbia aj vtedy, keď majú úplne voľnú cestu. Trúbia, ak chcú prejsť z jedného jazdného pruhu do druhého, trúbia, aby získali zákazníkov a veľmi elegantne sa vedia vytrúbiť z kruhového objazdu. Tie sú v Peru veľmi flexibilné – majú toľko jazdných pruhov, koľko práve treba. Ak je premávka príliš rušná, autá sa jednoducho potisnú a poľahky vytvoria ešte jeden jazdný pruh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zmätok na križovatkách a cestách sa neúnavne snažia usmerňovať dopravní policajti. Muži a ženy zákona nám však skôr pripomínali peruánske kópie Dona Quijota – vo vyleštených bagančiach, krikľavých rukaviciach a s píšťalkami zavesenými na krkoch denne vedú boj s veternými mlynmi. Pre ich útle latinskoamerické postavy a nízky vzrast ich v spleti áut takmer nevidno a zvuk policajnej píšťalky beznádejne zaniká v neutíchajúcom hluku klaksónov. A tak sa všetky vozidlá a vozidielka, autá, motocykle, veselé farebné autobusy a mikrobusy, káry, rikše, ale aj cyklisti či chodci tlačiaci rôzne vozíky, škatule, chladničky a iné kuriózne predmety nonstop rútia limskými cestami hlava-nehlava a vám nezostáva nič iné, iba naučiť sa pomedzi ne šikovne kľučkovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Na peruánskych cestách je kráľom ten, kto má silnejší klaksón.
Na peruánskych cestách je kráľom ten, kto má silnejší klaksón. (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)

Ak nazbierate dosť odvahy vyraziť do ulíc peši, nezastavujte sa. Vo chvíli, keď sa prestanete hýbať, začne vás za rukáv poťahovať čistič topánok a nalepia sa na vás pouliční predavači všetkého, čo zaručene nebudete potrebovať. Do dlane vám súčasne budú strkať všakovaké letáčiky a za nohu vás bude ťahať žobrák žiadajúci almužnu. A popri tom všetkom sa vás asistent vodiča autobusu, ktorý práve uviazol v zápche, bude snažiť natlačiť do svojho vozidla, lebo má práve pre vás ešte jedno voľné miesto. Vôbec mu pritom nebude prekážať, že máte namierené iným smerom.

Mirek, poľský dobrovoľník, nás pozval na jazdu jedným z tradičných otlčených farebných autobusov. Taký zážitok sme nemohli odmietnuť! Tlačili sme sa vo vnútri spolu s domácimi ako sardinky, z rádia sa ozývala veselá latino hudba. Šofér sa rútil vpred, ruka neustále zvierala klaksón a autobus obratne kľučkoval pomedzi ostatné vozidlá. Každú chvíľu to už-už vyzeralo na haváriu, ale v poslednej sekunde sa oprotiidúcemu taxíku či cyklistovi vždy o vlások vyhol a upaľoval ďalej. Na okamih zastal na križovatke a pred kolesá mu okamžite skočil obratný žonglér s fľašami, predvádzajúci svoje umenie. Asistent nášho vodiča nelenil a ešte skôr, ako sa autobus pohol z križovatky, vtisol doň z ulice ďalších dvoch cestujúcich. Do cieľa sme sa napokon šťastne dostali – na našej zastávke sme však z preplneného autobusu nie vystúpili, ale doslova vypadli – pokrčení a otrieskaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Človek je tvor prispôsobivý, a tak sme si i my na peruánsky chaos po čase celkom zvykli. Až po návrate som si však uvedomila jednu vec: tí Peruánci boli v čomsi predsa pred nami – v efektívnom využívaní pohonných látok. Peruánske autobusy totiž nerešpektujú grafikony. Vždy sa čaká, kým sa autobus naplní až po strechu (ktorá znesie toľko nákladu, že podvozok niekedy unavene dopadne až na asfalt). Až potom je pripravený vydať sa na cestu. Za rok, ktorý som v krajine Inkov strávila, nevidela som na ceste jediný poloprázdny či takmer plný autobus – všetky boli prepchaté. Keď som potom videla na Slovensku v menej frekventovanom čase jazdiť po meste autobus, v ktorom sedeli okrem vodiča len traja pasažieri, cítila som sa ako na inej planéte. :-D

A na záver ešte niekoľko tvárí Limy:

Lima koloniálna
Lima koloniálna (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)

 

Lima luxusná
Lima luxusná (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima chudobná
Lima chudobná (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima rozostavaná
Lima rozostavaná (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima úsmevná
Lima úsmevná (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima adrenalínová
Lima adrenalínová (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima gýčová
Lima gýčová (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)
Lima nočná
Lima nočná (zdroj: Lenka Adamčíková Kostolanská)

Viac mojich cestovateľských i dobrovoľníckych zážitkov a postrehov si môžete prečítať v mojej knižke Misia Peru.

Lenka Adamčíková Kostolanská

Lenka Adamčíková Kostolanská

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Povolaním učiteľka, zároveň i zanietená fotografka a zberateľka životných skúseností. Rada spoznávam rozmanitosť našej planéty, prírodné krásy, ale i odlišné kultúry, ktorými sa v mnohých smeroch nechávam inšpirovať. Misia Peru - knižka plná dobrovoľníckych i cestovateľských zážitkov a fotografií z môjho ročného pobytu v Peru Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu